T9HC Flowers

T9HC Flowers by Canapuff come with 99% T9HC in the concentrate used, in 2-gram packs and in seven aroma profiles. The flower provides the look and flavor, the cannabinoid provides the effect. Every batch is lab-tested. Sold exclusively to adults...

Filters

Sort by:

7 products

T9HC Blüten Balanced 99% 2g | CannabudeHHC Vapes Shipping DE
T9HC Flowers Balanced 99% 2g
Sale price€17,90 (€895,00/100g)
T9HC Blüten Blue Widow 99% 2g | CannabudeHHC Vapes Shipping DE
T9HC Flowers Blue Widow 99% 2g
Sale price€17,90 (€895,00/100g)
T9HC Blüten Maui Wowie 99% 2g | CannabudeHHC Vapes Shipping DE
T9HC Flowers Maui Wowie 99% 2g
Sale price€17,90 (€895,00/100g)
T9HC Blüten Deep 99% 2g | CannabudeHHC Vapes Shipping DE
T9HC Flowers Deep 99% 2g
Sale price€17,90 (€895,00/100g)
Sold out
T9HC Blüten Extreemly 99% 2g | CannabudeHHC Vapes Shipping DE
T9HC Flowers Extreemly 99% 2g
Sale price€17,90 (€895,00/100g)
Sold out
T9HC Blüten Purple Queen 99% 2g | CannabudeHHC Vapes Shipping DE
T9HC Flowers Purple Queen 99% 2g
Sale price€17,90 (€895,00/100g)
Sold out
T9HC Blüten Euforic 99% 2g | CannabudeHHC Vapes Shipping DE
T9HC Flowers Euforic 99% 2g
Sale price€17,90 (€895,00/100g)

T9HC Flowers by Canapuff come with 99% T9HC in the concentrate used, in 2-gram packs and in seven aroma profiles. The flower provides the look and flavor, the cannabinoid provides the effect. Every batch is lab-tested. Sold exclusively to adults aged 18 and over.

T9HC is new in our range, and for many it's replacing the familiar flower lines. Before we get to the strains, let's answer the two most common questions: what T9HC actually is and how the profiles differ.

What are T9HC Flowers?

T9HC Flowers consist of a selected flower as a carrier material to which the cannabinoid T9HC is applied. Aroma, color and structure come from the plant, the effect from the active ingredient. It's the same setup you know from our HHZ Flowers, just with a different cannabinoid and a significantly higher content.

T9HC, full name tetra-9-hydrocannabinol, is made in the lab. So it's not a component that the hemp plant produces itself in any significant amount. The content in this line is consistently 99%, and each pack contains 2 grams. This figure refers to the purity of the concentrate used, not the total weight of the flower. The exact profile is listed in the certificate of analysis for each batch.

T9HC Flowers strains at a glance

The seven strains differ in their terpene and aroma profile, not in active ingredient content. Four of them are named after their character, three carry classic strain names.

  • Balanced: exotic fruits, citrus freshness, herbal nuances
  • Deep: dark and tropical, floral, with a spicy finish
  • Euforic: ripe cherries and forest berries on an earthy undertone
  • Extreemly: tropical-sweet with citrus and a spicy kick
  • Purple Queen: forest berry, blueberry and grape, resinous finish
  • Blue Widow: garden fruits and herbs, blueberry, zesty tonic
  • Maui Wowie: pineapple and mango, citrus, earthy-woody base

The strain names describe the aroma. If you're ordering for the first time, Balanced is the most understated choice, while Purple Queen and Blue Widow bring the most pronounced fruity notes.

How strong are T9HC Flowers?

All seven strains have the same 99% content. So the differences between the products are a matter of taste, not strength. How strong the effect is in each case depends on the amount, the form of consumption and your own experience. If you're new to T9HC, start small and wait.

We make no health-related claims about tolerability or effects. T9HC Flowers are not a medicine.

T9HC, T8HC and HHZ compared

T9HC and T8HC come from the same family and differ in profile and strain selection. HHZ is lower in intensity and is considered the milder entry point.

  • HHZ: noticeable but moderate, wide selection of strains
  • T8HC: closely related to T9HC, so far only available as a vape in our shop
  • T9HC: highest content in this range, now also as flower, hash and joint

You'll find the right form of consumption in the T9HC Vapes, the T9HC Hash and the T9HC Joints.

T9HC and the legal situation

T9HC is a lab-made cannabinoid and therefore not a classic hemp product. The legal classification of new cannabinoids can change at short notice, because lawmakers can add substances retroactively. We've summarized the current status and the classification of the individual cannabinoids in our guide: Cannabinoids in Germany 2026: the current overview.

Sales are made exclusively to adults aged 18 and over.


Buy T9HC Flowers

At Cannabude, you buy T9HC Flowers with clear content information, documented lab testing and discreet shipping. If you'd rather use the same base pre-rolled, go for the T9HC Joints. For a relaxed, non-psychoactive counterpart, we carry CBD Flowers, and you'll find an overview of our entire flower range under all Flowers.