Buy kratom

Mitragyna speciosa from Southeast Asia: kratom powder and capsules in various strains

Filters

Sort by:

11 products

Kratom powder 25g - Pure GreenHHC Vapes Shipping DE
Kratom powder 25g - Pure Green
Sale price€9,90 (€39,60/100g)
Kratom powder 25g - Red Maeng DaHHC Vapes Shipping DE
Kratom powder 25g - Red Maeng Da
Sale price€9,90 (€39,60/100g)
Kratom powder 50g - Green Maeng DaHHC Vapes Shipping DE
Kratom powder 50g - Green Maeng Da
Sale price€19,90 (€39,80/100g)
Kratom powder 50g - Yellow BaliHHC Vapes Shipping DE
Kratom powder 50g - Yellow Bali
Sale price€19,90 (€39,80/100g)
Kratom powder 50g - Green AppleHHC Vapes Shipping DE
Kratom powder 50g - Green Apple
Sale price€19,90 (€39,80/100g)
Kratom powder 50g - Lemon & LimeHHC Vapes Shipping DE
Kratom powder 50g - Lemon & Lime
Sale price€19,90 (€39,80/100g)
Kratom powder 50g - CherryHHC Vapes Shipping DE
Kratom powder 50g - cherry
Sale price€19,90 (€39,80/100g)
Sold out
Kratom powder 25g - Borneo WhiteHHC Vapes Shipping DE
Kratom powder 25g - Borneo White
Sale price€9,90 (€39,60/100g)
Sold out
Kratom powder 50g - White SumatraHHC Vapes Shipping DE
Kratom powder 50g - White Sumatra
Sale price€19,90 (€39,80/100g)
Sold out
Kratom powder 50g - Red Maeng DaHHC Vapes Shipping DE
Kratom powder 50g - Red Maeng Da
Sale price€19,90 (€39,80/100g)

Kratom is our category outside of cannabinoids. It comes from a Southeast Asian tree and is offered here as powder and in capsules. If you want to buy kratom, you mainly choose by strain and pack size.

Buy kratom: powder and capsules

Kratom powder makes up the largest part, available in 25-gram and 50-gram packs. The strains are named after origin and leaf colour, for example Red Maeng Da, White Sumatra or Pure Green. There is also a capsule version for anyone who wants to skip the weighing.

What sets the strains apart

Kratom is traditionally classified by the colour of the leaf veins: red, green or white. Red Maeng Da is one of the best-known red strains, Pure Green stands for the green line and White Sumatra for the white one.

Important note

In Germany, kratom is offered as incense and a collector's item and is not intended for consumption. Please note the information on each product page.

Frequently asked questions about kratom

Where can I buy kratom?

Right here in this collection, as powder in two pack sizes or as capsules.

Which strains are available?

Among others, Red Maeng Da, White Sumatra, Pure Green and Cherry. The classification follows origin and leaf colour.

What is the difference between 25 g and 50 g?

Only the quantity. The 25 g version is good for trying out, the 50 g version is for the strain you have chosen.

Frequently Asked Questions about Kratom

Everything you need to know!

Kratom (Mitragyna speciosa) is a tropical plant from Southeast Asia whose leaves have been used traditionally there for centuries.

The leaves contain natural alkaloids. Their content varies depending on strain and origin.

In our shop you will find lab-tested kratom powder and extracts.

Kratom strains differ mainly by region of origin and the colour of the leaf veins (White, Red, Green):

  • 🌿 Borneo White: white leaf veins, origin Borneo
  • 🔥 Red Maeng Da: Maeng Da strain with red leaf veins
  • 🍃 Pure Green: leaves with green leaf veins
  • 🍬 Kratom Gummies: kratom in fruit gummy format

You can find details on origin, format and fill quantity in the individual product descriptions.