Superior

Buying a Superior vape here means choosing a whole product line, not a single strain. Superior is the name of a blend that several brands such as Meshflash, Only Grams and SHEESH offer as a pod, pen or liquid. Most...

Filters

Sort by:

89 products

Green8 Superior Flowers Black Ice 2gHHC Vapes Shipping DE
Green8 Superior Flowers Black Ice 2g
Sale price€16,90 (€845,00/100g)
Green8 Superior Flowers Sushi Cali 2gHHC Vapes Shipping DE
Green8 Superior Flowers Sushi Cali 2g
Sale price€16,90 (€845,00/100g)
BK Vapes H2 96% - Mango 1mlHHC Vapes Shipping DE
BK Vapes H2 96% - Mango 1ml
Sale price€29,90
Sold out
SMASH Black DOG Super Sauce Flower 2gHHC Vapes Shipping DE
SMASH Black DOG Super Sauce Flower 2g
Sale price€16,90 (€845,00/100g)
Sold out
SMASH Strawberry OG Super Sauce Flower 2gHHC Vapes Shipping DE
SMASH Strawberry OG Super Sauce Flower 2g
Sale price€16,90 (€845,00/100g)
Sold out
SMASH Lemon Haze Super Sauce Flower 2gHHC Vapes Shipping DE
SMASH Lemon Haze Super Sauce Flower 2g
Sale price€16,90 (€845,00/100g)
Sold out
SMASH Northern Lights Super Sauce Flower 2gHHC Vapes Shipping DE
SMASH Northern Lights Super Sauce Flower 2g
Sale price€16,90 (€845,00/100g)
Sold out
Green8 Superior Flowers Skittlez 2gHHC Vapes Shipping DE
Green8 Superior Flowers Skittlez 2g
Sale price€16,90 (€845,00/100g)

Buying a Superior vape here means choosing a whole product line, not a single strain. Superior is the name of a blend that several brands such as Meshflash, Only Grams and SHEESH offer as a pod, pen or liquid. Most Superior vapes use an H2 or H3 base and are specified with around 96 percent blend. They are modern, specifically produced cannabinoid mixtures, not classic hemp products, and they are declared with 0.0 percent THC.

What is a Superior vape?

Let us start with the most common misconception. Superior is not a cannabinoid of its own and not a single device. It is the name of a product line that spans several brands and formats. So if you want to buy a Superior vape, you are not choosing a substance but a category with a shared base.

This base is a modern, specifically produced cannabinoid mixture with an H2 or H3 core. It is not a classic hemp product. The blends are formulated in the lab, and each batch is declared with 0.0 percent THC and lab-tested. That is exactly why the figure of around 96 percent refers to the blend and not to a THC content.

If you want to put the names into context, the guide HHZ, H2 and H3 compared explains the system behind the cannabinoid lines.

Superior vape: H2 or H3 base

Almost every Superior vape carries an H2 or an H3 in its name. This is the point where the products differ, and many shops leave it unclear.

Examples with an H2 base include the SHEESH H2 Superior Pod Blueberry and the Meshflash H2 Superior Doppelapfel. Examples with an H3 base are the SHEESH H3 Superior Pod Apple Splash and the Cherry Ice.

Both variants are modern blends, not natural extracts. The article H2 vs H3 Vape gives you a direct comparison. You can find pure strain lists in the H2 Vape and H3 Vape collections.

Buy a Superior vape: brands and strains

Because Superior is a line, the actual choice comes down to the brand. Each one offers its own strains and its own device format, while the blend base stays comparable.

The strains are purely flavours. Whether you pick Doppelapfel, Zkittlez or Mango Ice is a question of aroma.

Superior vape: pod, pen or liquid

The format determines how you handle it. There are three formats.

The disposable pen comes pre-filled and charged and cannot be refilled. This is the simplest option, for example with the Only Grams pens. The 2 ml pod sits in a reusable battery and can be swapped, as with Meshflash and SHEESH. The Superior liquid is meant for anyone who prefers their own refillable system and is available in the Meshflash Liquids. The Vapes collection gives you an overview of the entire range, and you can find related categories in the HHZ Vapes. Other cannabinoid lines in the range are the T9HC Vapes and the T8HC Vapes.

What is the legal situation for Superior vapes?

H2 and H3 are currently listed neither in the Narcotics Act (BtMG) nor in the annex of the New Psychoactive Substances Act (NpSG) (as of August 2026). Superior products are therefore in a field that is being monitored. This can change, because lawmakers keep reviewing new cannabinoids.

That is why we do not promise anything beyond the declaration. The batches are declared with 0.0 percent THC and lab-tested. We keep an up-to-date overview of which cannabinoids have which status and since when in the guide Cannabinoids in Germany 2026. It is worth checking before every purchase. Products are sold only to persons aged 18 and over and are not suitable for pregnant or breastfeeding women or for people with pre-existing mental health conditions.


Frequently Asked Questions about Superior Vapes

Store in a cool, dry place and protected from direct sunlight, ideally upright and out of reach of children and pets. Heat and frost can affect the blend and the battery. This way, flavor and performance stay stable throughout the shelf life.

That depends on the format. Many disposable Pens are pre-charged and get thrown away after you’ve vaped them empty, some newer models have a rechargeable battery. A 2 ml pod system consists of a replaceable pod and a rechargeable battery; here you only charge the battery and swap the pod.