Flowers + Hash

Here you can buy flowers and hash, collected in one place. The category brings together CBD products from industrial hemp, modern strains with HHZ and Superior cannabinoids, as well as hash and ready-rolled joints. The buttons take you straight to...

Filters

Sort by:

96 products

CBD Flower - Lemon HazeCBD Flower - Lemon Haze
CBD-Flower - Lemon Haze
Sale priceFrom €9,90 (€895,00/100g)
CBD Flower - Purple HazeCBD Flower - Purple Haze
CBD-Flower - Purple Haze
Sale priceFrom €9,90 (€895,00/100g)
Blue Lotus HashBlauer Lotus Hash
Hash
Sale priceFrom €9,90 (€990,00/100g)
Kanna HashKanna Hash
Kanna Hash
Sale priceFrom €9,90 (€990,00/100g)
CBD Flower - Surprise BagCBD Flower - Surprise Bag
CBD-Flower - Grab Bag
Sale priceFrom €9,90 (€990,00/100g)
Lotus Special - Blue Lotus Flowers 25gHHC Vapes Shipping DE
Lotus Special - Blauer Lotus Flowers 25g
Sale price€16,90 (€67,60/100g)
Lotus Special - Blue Lotus hash 2gHHC Vapes Shipping DE
Lotus Special - Blauer Lotus Hash 2g
Sale price€24,90 (€1.245,00/100g)
Highlander Highline 0,7gHHC Vapes Shipping DE
Highlander Highline 0.7g
Sale price€34,90 (€4.985,71/100g)
DICHT3R - 40% Superior Flowers - Cali-Gator WeedDICHT3R - 40% Superior Flowers - Cali-Gator Weed
Dicht3r - 40% Superior Flowers - Cali-Gator Weed
Sale priceFrom €9,90 (€990,00/100g)
DICHT3R - 40% Superior flowers - Frozty SkunkDICHT3R - 40% Superior Flowers - Frozty Skunk
Dicht3r - 40% Superior Flowers - Frozty Skunk
Sale priceFrom €9,90 (€990,00/100g)
DICHT3R - 40% Superior Flowers - Grow-Rilla GlueDICHT3R - 40% Superior Flowers - Grow-Rilla Glue
Dicht3r - 40% Superior Flowers - Grow-Rilla Glue
Sale priceFrom €9,90 (€990,00/100g)
DICHT3R - 40% Superior Flowers - Haze-FFMDICHT3R - 40% Superior Flowers - Haze-FFM
Dicht3r - 40% Superior Flowers - Haze-FFM
Sale priceFrom €9,90 (€990,00/100g)
DICHT3R - 40% Superior Flowers - Kiki-Melon KushDICHT3R - 40% Superior Flowers - Kiki-Melon Kush
Dicht3r - 40% Superior Flowers - Kiki-Melon Kush
Sale priceFrom €9,90 (€990,00/100g)
Dicht3r - Cali-Gator-Weed 25GHHC Vapes Shipping DE
Dicht3r Cali Gator Weed Flowers 25g
Sale price€199,00 (€796,00/100g)
Dicht3r - Grow-Rilla-Glue 25GHHC Vapes Shipping DE
Dicht3r Grow Rilla Glue Flowers 25g
Sale price€199,00 (€796,00/100g)
Dicht3r - Kikki Melon Kush 25GHHC Vapes Shipping DE
Dicht3r Kikki Melon Kush Flowers 25g
Sale price€199,00 (€796,00/100g)
Dicht3r - Frozty Skunk 25GHHC Vapes Shipping DE
Dicht3r Frozty Skunk Flowers 25g
Sale price€199,00 (€796,00/100g)
Dicht3r – Haze FFM 25 gHHC Vapes Shipping DE
Dicht3r Haze FFM Flowers 25g
Sale price€199,00 (€796,00/100g)
Dicht3r – Crittical Afghani Kush 25gHHC Vapes Shipping DE
Dicht3r Crittical Afghani Kush Flowers 25g
Sale price€199,00 (€796,00/100g)
Sold out
CBD Flower - Blueberry Yum YumCBD Flower - Blueberry Yum Yum
CBD-Flower - Blueberry Yum Yum
Sale priceFrom €9,90 (€990,00/100g)
Sold out
Blue Lotus hash 10g only 49,90HHC Vapes Shipping DE
Sold out
CBD Flower - Austin PowersCBD Flower - Austin Powers
CBD-Flower - Austin Powers
Sale priceFrom €9,90 (€990,00/100g)
CBD-Flower - Snow Kush
Sale priceFrom €9,90 (€990,00/100g)

Here you can buy flowers and hash, collected in one place. The category brings together CBD products from industrial hemp, modern strains with HHZ and Superior cannabinoids, as well as hash and ready-rolled joints. The buttons take you straight to the right subcategory.

What is the difference between flowers and hash?

Flowers are the dried flower heads of the plant. They are loose, aromatic and often show a light layer of resin on the surface. Hash is made when this resin is collected and pressed. This makes it more compact, darker and more concentrated than the flower it comes from.

Hash is denser and more intense in aroma. Which form suits you is mainly a question of taste and routine, not of right or wrong.

With both, the cannabinoid they contain is what matters. In this category you will find CBD from industrial hemp as well as modern cannabinoids such as HHZ. Which cannabinoid a product contains is stated on each product page.

Buy flowers: from CBD to HHZ

With flowers you have two directions. CBD flowers come from certified industrial hemp and stay below the legal THC limit.

HHZ flowers and Superior flowers are made differently. They are refined with a modern, purpose-made cannabinoid and are not a classic hemp product. Strains such as HHZ Flower Gorilla Glue, HHZ Premium Flower Blueberry Yum Yum or the Superior strains from SHEESH Budz belong to this group. The THC content is declared for each.

Buy hash: CBD hash and HHZ hash

With hash, too, we separate clearly by cannabinoid. CBD hash such as Just Kush or Basic Blondie comes from industrial hemp and brings the typical hash aroma.

HHZ hash such as Nepal Cream, on the other hand, relies on a modern cannabinoid. It is not a natural resin in the classic sense but purpose-made.

What is the legal situation for flowers and hash?

CBD products from industrial hemp stay below the legal limit for THC content. HHZ is currently listed neither in the Narcotics Act (BtMG) nor in the annex of the New Psychoactive Substances Act (NpSG) (as of August 2026). With modern cannabinoids such as HHZ, the legal situation changes faster, so it is worth taking a quick look at the current status before you order.

You can find a regularly updated overview in our guide: Cannabinoids and their legality in Germany 2026.

How do you smoke flowers and hash?

Flowers are usually broken up with a grinder. If you do not want to roll at all, ready-rolled options from the joints are the easiest solution.

Hash is firmer than flowers. A small piece becomes soft when briefly warmed between the fingers and can then be crumbled. We do not give any consumption or quantity recommendations.

Frequently Asked Questions about Flowers and Hash

You should store both in a cool, dark, airtight place, for example in a jar with a lid. That way, aroma and texture stay intact longer. Flowers dry out if stored wrong, hash can become crumbly. Keep both away from heat and direct sunlight.

CBD comes from industrial hemp, and its THC content is below the legal limit. HHZ is a specifically produced cannabinoid and not an industrial hemp product. So when buying, do not only look at the format, flower or hash, but above all at the cannabinoid it contains.

Yes. Flowers can be vaped well in a dry Vaporizer. You can use hash in vaporizers that are designed for concentrates or a mix. Many people consider vaping gentler than smoking because there’s no combustion smoke. Check beforehand what your device is meant for.