Flowers + Hash

Here you can buy flowers and hash, collected in one place. The category brings together CBD products from industrial hemp, modern strains with HHZ and Superior cannabinoids, as well as hash and ready-rolled joints. The buttons take you straight to...

Filters

Sort by:

96 products

HHZ Pre-Roll - Gorilla GluePrerolled Joint HHZ Flowers Skunk #1
HHZ Pre-Roll - Gorilla Glue
Sale price€11,90
HHZ Pre-Roll - Skunk #1HHZ Pre-Roll - Skunk #1 - HHC VAPES
HHZ Pre-Roll - Skunk #1
Sale price€11,90
HHZ Pre-Roll - Northern LightsHHC Vapes Shipping DE
HHZ Pre-Roll - Super Lemon HazeHHC Vapes Shipping DE
CBD Pre-Roll - Gorilla GlueCBD Pre-Roll - Gorilla Glue
CBD Pre-Roll - Gorilla Glue
Sale price€8,90
CBD Pre-Roll - Northern LightsCBD Pre-Roll - Northern Lights
CBD Pre-Roll - Skunk #1CBD Pre-Roll - Skunk #1
CBD Pre-Roll - Skunk #1
Sale price€8,90
Green8 Superior Flowers Black Ice 2gHHC Vapes Shipping DE
Green8 Superior Flowers Black Ice 2g
Sale price€16,90 (€845,00/100g)
Green8 Superior Flowers Sushi Cali 2gHHC Vapes Shipping DE
Green8 Superior Flowers Sushi Cali 2g
Sale price€16,90 (€845,00/100g)
On sale
HHZ Premium Flower - Blueberry Yum YumHHZ Premium Flower - Blueberry Yum Yum
HHZ Premium Flower - Blueberry Yum Yum
Regular price€12,90 Sale priceFrom €9,90 (€990,00/100g)
Sold out
CBD Pre-Roll - Super Lemon HazeHHC Vapes Shipping DE
Sold out
SMASH Black DOG Super Sauce Flower 2gHHC Vapes Shipping DE
SMASH Black DOG Super Sauce Flower 2g
Sale price€16,90 (€845,00/100g)
Sold out
SMASH Strawberry OG Super Sauce Flower 2gHHC Vapes Shipping DE
SMASH Strawberry OG Super Sauce Flower 2g
Sale price€16,90 (€845,00/100g)
Sold out
SMASH Lemon Haze Super Sauce Flower 2gHHC Vapes Shipping DE
SMASH Lemon Haze Super Sauce Flower 2g
Sale price€16,90 (€845,00/100g)
Sold out
SMASH Northern Lights Super Sauce Flower 2gHHC Vapes Shipping DE
SMASH Northern Lights Super Sauce Flower 2g
Sale price€16,90 (€845,00/100g)
Sold out
Green8 Superior Flowers Skittlez 2gHHC Vapes Shipping DE
Green8 Superior Flowers Skittlez 2g
Sale price€16,90 (€845,00/100g)

Here you can buy flowers and hash, collected in one place. The category brings together CBD products from industrial hemp, modern strains with HHZ and Superior cannabinoids, as well as hash and ready-rolled joints. The buttons take you straight to the right subcategory.

What is the difference between flowers and hash?

Flowers are the dried flower heads of the plant. They are loose, aromatic and often show a light layer of resin on the surface. Hash is made when this resin is collected and pressed. This makes it more compact, darker and more concentrated than the flower it comes from.

Hash is denser and more intense in aroma. Which form suits you is mainly a question of taste and routine, not of right or wrong.

With both, the cannabinoid they contain is what matters. In this category you will find CBD from industrial hemp as well as modern cannabinoids such as HHZ. Which cannabinoid a product contains is stated on each product page.

Buy flowers: from CBD to HHZ

With flowers you have two directions. CBD flowers come from certified industrial hemp and stay below the legal THC limit.

HHZ flowers and Superior flowers are made differently. They are refined with a modern, purpose-made cannabinoid and are not a classic hemp product. Strains such as HHZ Flower Gorilla Glue, HHZ Premium Flower Blueberry Yum Yum or the Superior strains from SHEESH Budz belong to this group. The THC content is declared for each.

Buy hash: CBD hash and HHZ hash

With hash, too, we separate clearly by cannabinoid. CBD hash such as Just Kush or Basic Blondie comes from industrial hemp and brings the typical hash aroma.

HHZ hash such as Nepal Cream, on the other hand, relies on a modern cannabinoid. It is not a natural resin in the classic sense but purpose-made.

What is the legal situation for flowers and hash?

CBD products from industrial hemp stay below the legal limit for THC content. HHZ is currently listed neither in the Narcotics Act (BtMG) nor in the annex of the New Psychoactive Substances Act (NpSG) (as of August 2026). With modern cannabinoids such as HHZ, the legal situation changes faster, so it is worth taking a quick look at the current status before you order.

You can find a regularly updated overview in our guide: Cannabinoids and their legality in Germany 2026.

How do you smoke flowers and hash?

Flowers are usually broken up with a grinder. If you do not want to roll at all, ready-rolled options from the joints are the easiest solution.

Hash is firmer than flowers. A small piece becomes soft when briefly warmed between the fingers and can then be crumbled. We do not give any consumption or quantity recommendations.

Frequently Asked Questions about Flowers and Hash

You should store both in a cool, dark, airtight place, for example in a jar with a lid. That way, aroma and texture stay intact longer. Flowers dry out if stored wrong, hash can become crumbly. Keep both away from heat and direct sunlight.

CBD comes from industrial hemp, and its THC content is below the legal limit. HHZ is a specifically produced cannabinoid and not an industrial hemp product. So when buying, do not only look at the format, flower or hash, but above all at the cannabinoid it contains.

Yes. Flowers can be vaped well in a dry Vaporizer. You can use hash in vaporizers that are designed for concentrates or a mix. Many people consider vaping gentler than smoking because there’s no combustion smoke. Check beforehand what your device is meant for.