T9HC-blommor

T9HC-blommor från Canapuff har 99% T9HC i det använda koncentratet, kommer i förpackningar om 2 gram och i sju aromprofiler. Blomman står för utseende och smak, cannabinoiden för effekten. Varje batch labbtestas. Säljs endast till vuxna från 18 år. T9HC...

Filtrera

Sortera efter:

7 produkter

T9HC Blüten Balanced 99% 2g | CannabudeHHC_Vapes_Shipping_SE
T9HC-blommor Balanced 99% 2g
REA-pris€17,90 (€895,00/100g)
T9HC Blüten Blue Widow 99% 2g | CannabudeHHC_Vapes_Shipping_SE
T9HC-blommor Blue Widow 99% 2g
REA-pris€17,90 (€895,00/100g)
T9HC Blüten Maui Wowie 99% 2g | CannabudeHHC_Vapes_Shipping_SE
T9HC-blommor Maui Wowie 99% 2g
REA-pris€17,90 (€895,00/100g)
T9HC Blüten Deep 99% 2g | CannabudeHHC_Vapes_Shipping_SE
T9HC-blommor Deep 99% 2g
REA-pris€17,90 (€895,00/100g)
Utsåld
T9HC Blüten Extreemly 99% 2g | CannabudeHHC_Vapes_Shipping_SE
T9HC-blommor Extreemly 99% 2g
REA-pris€17,90 (€895,00/100g)
Utsåld
T9HC Blüten Purple Queen 99% 2g | CannabudeHHC_Vapes_Shipping_SE
T9HC-blommor Purple Queen 99% 2g
REA-pris€17,90 (€895,00/100g)
Utsåld
T9HC Blüten Euforic 99% 2g | CannabudeHHC_Vapes_Shipping_SE
T9HC-blommor Euforic 99% 2g
REA-pris€17,90 (€895,00/100g)

T9HC-blommor från Canapuff har 99% T9HC i det använda koncentratet, kommer i förpackningar om 2 gram och i sju aromprofiler. Blomman står för utseende och smak, cannabinoiden för effekten. Varje batch labbtestas. Säljs endast till vuxna från 18 år.

T9HC är nytt i sortimentet och ersätter för många de välkända blomlinjerna. Innan vi går in på sorterna reder vi ut de två vanligaste frågorna: vad T9HC egentligen är och hur profilerna skiljer sig åt.

Vad är T9HC-blommor?

T9HC-blommor består av en utvald blomma som bärarmaterial, på vilken cannabinoiden T9HC appliceras. Arom, färg och struktur kommer från växten, effekten från den aktiva substansen. Det är samma uppbyggnad som du känner igen från våra HHZ-blommor, bara med en annan cannabinoid och en betydligt högre halt.

T9HC, med fullständigt namn tetra-9-hydrocannabinol, framställs i labb. Det är alltså inget ämne som hampaplantan själv bildar i nämnvärd mängd. Halten ligger enhetligt på 99% i den här linjen och varje förpackning innehåller 2 gram. Uppgiften avser renheten hos det använda koncentratet, inte blommans totala vikt. Den exakta profilen står i analyscertifikatet för respektive batch.

T9HC-blommor: sorterna i överblick

De sju sorterna skiljer sig åt i terpen- och aromprofil, inte i halten av aktiv substans. Fyra av dem är döpta efter sin karaktär, tre bär klassiska sortnamn.

  • Balanced: exotiska frukter, citrusfräschör, örtiga nyanser
  • Deep: mörk och tropisk, blommig, med kryddig eftersmak
  • Euforic: mogna körsbär och skogsbär med jordig underton
  • Extreemly: tropiskt söt med citrus och en kryddig spets
  • Purple Queen: skogsbär, blåbär och druva, kådig eftersmak
  • Blue Widow: trädgårdsfrukter och örter, blåbär, syrlig tonic
  • Maui Wowie: ananas och mango, citrus, jordig-träig bas

Sortnamnen beskriver aromen. Beställer du för första gången är Balanced det mest diskreta valet, medan Purple Queen och Blue Widow har de mest uttalade fruktnoterna.

Hur starka är T9HC-blommor?

Alla sju sorter har samma halt på 99%. Skillnaderna mellan produkterna är alltså en fråga om smak, inte styrka. Hur stark effekten blir i det enskilda fallet beror på mängden, konsumtionsformen och din egen erfarenhet. Känner du inte till T9HC än, börja smått och avvakta.

Vi gör inga hälsorelaterade påståenden om tolerans och verkan. T9HC-blommor är inget läkemedel.

T9HC, T8HC och HHZ i jämförelse

T9HC och T8HC kommer från samma familj och skiljer sig åt i profil och sortutbud. HHZ ligger lägre i intensitet och räknas som den mildare starten.

  • HHZ: märkbar men måttlig, brett sortutbud
  • T8HC: nära släkt med T9HC, hos oss hittills som vape
  • T9HC: högst halt i den här serien, nu även som blomma, hasch och joint

Den konsumtionsform som passar dig hittar du bland T9HC-vapes, T9HC-hasch och T9HC-joints.

T9HC och rättsläget

T9HC är en cannabinoid som framställs i labb och därmed ingen klassisk hampaprodukt. Den rättsliga klassificeringen av nya cannabinoider kan ändras med kort varsel, eftersom lagstiftaren i efterhand kan lägga till ämnen. Det aktuella läget och klassificeringen av de enskilda cannabinoiderna har vi sammanställt i vår guide: Cannabinoider 2026 i Tyskland, den aktuella översikten.

Försäljning sker endast till vuxna från 18 år.


Köp T9HC-blommor

Hos Cannabude köper du T9HC-blommor med tydlig halt, dokumenterad labbtestning och diskret leverans. Vill du hellre ha samma bas förrullad väljer du T9HC-joints. Som avslappnad, icke-psykoaktiv motpol har vi CBD-blommor, och en översikt över hela blomsortimentet hittar du under alla blommor.