Blommor + Hasch

Här kan du köpa blommor och hasch, samlat på ett ställe. Kategorin samlar CBD-produkter från industrihampa, moderna sorter med HHZ och Superior-cannabinoider samt hasch och färdigrullade jointar. Via knapparna kommer du direkt till rätt underkategori. Alla blommor Alla haschsorter Alla...

Filtrera

Sortera efter:

96 produkter

HHZ Pre-Roll - Skunk #1HHZ Pre-Roll - Skunk #1 - HHC VAPES
HHZ Förrulle - Skunk #1
REA-pris€11,90
CBD Pre-Roll - Skunk #1CBD Pre-Roll - Skunk #1
Green8 Superior blommor Black Ice 2gHHC_Vapes_Shipping_SE
Green8 Superior Blüten Black Ice 2g
REA-pris€16,90 (€845,00/100g)
Green8 Superior blommor Sushi Cali 2gHHC_Vapes_Shipping_SE
Green8 Superior Blüten Sushi Cali 2g
REA-pris€16,90 (€845,00/100g)
Till salu
HHZ premiumblomma - Blueberry Yum YumHHZ Premium Blomma - Blueberry Yum Yum
HHZ Premium Blomma - Blueberry Yum Yum
Pris€12,90 REA-prisFrån €9,90 (€990,00/100g)
Utsåld
CBD Pre-Roll - Super Lemon HazeHHC_Vapes_Shipping_SE
Utsåld
SMASH Black DOG Super Sauce Flower 2gHHC_Vapes_Shipping_SE
SMASH Black DOG Super Sauce Flower 2g
REA-pris€16,90 (€845,00/100g)
Utsåld
SMASH Strawberry OG Super Sauce Flower 2gHHC_Vapes_Shipping_SE
SMASH Strawberry OG Super Sauce Blomma 2g
REA-pris€16,90 (€845,00/100g)
Utsåld
SMASH Lemon Haze Super Sauce blomma 2gHHC_Vapes_Shipping_SE
SMASH Lemon Haze Super Sauce Blomma 2g
REA-pris€16,90 (€845,00/100g)
Utsåld
SMASH Northern Lights Super Sauce Flower 2gHHC_Vapes_Shipping_SE
SMASH Northern Lights Super Sauce Flower 2g
REA-pris€16,90 (€845,00/100g)
Utsåld
Green8 Superior blommor Skittlez 2gHHC_Vapes_Shipping_SE
Green8 Superior Blüten Skittlez 2g
REA-pris€16,90 (€845,00/100g)

Här kan du köpa blommor och hasch, samlat på ett ställe. Kategorin samlar CBD-produkter från industrihampa, moderna sorter med HHZ och Superior-cannabinoider samt hasch och färdigrullade jointar. Via knapparna kommer du direkt till rätt underkategori.

Vad är skillnaden mellan blommor och hasch?

Blommor är plantans torkade blomställningar. De är luftiga, aromatiska och har ofta ett ljust lager kåda på ytan. Hasch uppstår när denna kåda samlas upp och pressas. Därigenom blir det mer kompakt, mörkare och mer koncentrerat än blomman det kommer från.

Hasch är tätare och intensivare i aromen. Vilken form som passar dig är främst en fråga om smak och vana, inte om rätt eller fel.

Viktigt för båda är den cannabinoid som ingår. I den här kategorin hittar du CBD från industrihampa samt moderna cannabinoider som HHZ. Vilken cannabinoid som ingår står på respektive produktsida.

Köpa blommor: från CBD till HHZ

Bland blommorna har du två riktningar. CBD-blommor kommer från certifierad industrihampa och ligger med THC under det lagstadgade gränsvärdet.

HHZ-blommor och Superior-blommor är uppbyggda annorlunda. De förädlas med en modern, målinriktat framställd cannabinoid och är ingen klassisk hampprodukt. Sorter som HHZ Blüte Gorilla Glue, HHZ Premium Blüte Blueberry Yum Yum eller Superior-sorterna från SHEESH Budz hör till denna grupp. THC-halten är deklarerad för var och en.

Köpa hasch: CBD-hasch och HHZ-hasch

Även när det gäller hasch skiljer vi tydligt efter cannabinoid. CBD-hasch som Just Kush eller Basic Blondie kommer från industrihampa och har den typiska haschdoften.

HHZ-hasch som Nepal Cream satsar däremot på en modern cannabinoid. Det är ingen naturkåda i klassisk mening, utan målinriktat framställt.

Vilka regler gäller för blommor och hasch?

CBD-varor från industrihampa håller sig med THC-halten under det lagstadgade gränsvärdet. HHZ är för närvarande varken listat i BtMG (tyska narkotikalagen) eller i NpSG-bilagan (tyska lagen om nya psykoaktiva ämnen) (per augusti 2026). För moderna cannabinoider som HHZ ändras rättsläget snabbare, därför lönar det sig att kort kontrollera det aktuella läget före beställningen.

En löpande uppdaterad översikt hittar du i vår guide: Cannabinoider och deras laglighet i Tyskland 2026.

Hur röker man blommor och hasch?

Blommor finfördelas i regel med en grinder. Om du inte alls vill rulla själv är färdigrullade alternativ bland jointarna den enklaste lösningen.

Hasch är fastare än blommor. En liten bit blir mjuk när du värmer den kort mellan fingrarna och kan sedan smulas sönder. Vi ger inga rekommendationer om konsumtion eller mängd.

Vanliga frågor om blommor och hasch

Båda förvarar du bäst svalt, mörkt och lufttätt, till exempel i en glasburk med lock. Så bevaras arom och struktur längre. Blommor torkar ut vid fel förvaring, hasch kan bli smuligt. Håll båda borta från värme och direkt solljus.

CBD kommer från industrihampa, THC-halten ligger under det lagstadgade gränsvärdet. HHZ är en målinriktat framställd cannabinoid och ingen industrihampaprodukt. Titta alltså inte bara på formatet, blomma eller hasch, när du köper, utan framför allt på vilken cannabinoid som ingår.

Ja. Blommor går bra att förånga i en torrörtvaporizer. Hasch kan du använda i vaporizers som är avsedda för koncentrat eller en blandning. Många tycker att förångning är skonsammare än rökning, eftersom ingen förbränningsrök uppstår. Kolla i förväg vad din enhet är avsedd för.